به دیجیتال ارز خوش آمدید

Blog

سازمان خودگردان (مستقل) غیر متمرکز

سازمان مستقل غیر متمرکز ( DAO) چیست

یک ماشین فروش (ماشینی که با انداختن پول جنس بیرون می­دهد) را تصور کنید که نه تنها از شما پول می گیرد و به شما یک میان وعده می دهد بلکه از این پول استفاده می کند تا بصورت خودکار کالاها را دوباره سفارش ­دهد. این دستگاه همچنین خدمات پاکسازی را ارائه داده و اجاره­اش را خودش می­پردازد. علاوه بر این، زمانی که پول را داخل دستگاه می گذارید، شما و سایر کاربران آن اعلام می کنید چه نوع غذایی را آماده کند و چگونه باید درست شود. این دستگاه هیچ مدیری ندارد، و همه این فرایندها به صورت کد از پیش نوشته شده­اند.

این دستگاه تقریبا نحوه کار یک DAO یا یک سازمان مستقل غیر متمرکز را نشان می دهد. ایده­ی این مدل مدیریتی در رمز ارز وجود دارد، زیرا بیت کوین بصورتی مدیریت شده تا از واسطه­ها در معاملات مالی مستقل و رها باشد. به طور مشابه، ایده اصلی DAO ایجاد شرکت یا سازمانی است که بتواند به طور کامل بدون مدیریت سلسله مراتبی عمل کند.

تمایز قائل شدن بین DAO به عنوان یک نوع سازمان و The DAO، که صرفا نام یکی از چنین سازمان هایی است، ضروری می­باشد. این پروژه یکی از اولین تلاش­ها برای ایجاد یک سازمان مستقل غیر متمرکز بوده است و با توجه به اشتباه در کد اولیه آن، با شکست بدی روبرو شد.

 

سازمان های مستقل غیر متمرکز چگونه کار می کنند

در ابتدا، بیت کوین به عنوان اولین DAO کاملا کاربردی و عملیاتی در نظر گرفته شد، چرا که دارای مجموعه قوانینی از پیش برنامه­ریزی شده بود که به صورت مستقل عمل کرده و از طریق یک پروتکل اجماع توزیع شده، هماهنگ شده بود. از آن به بعد، استفاده از قراردادهای هوشمند در پلتفرم Ethereum فراهم گردیده، و سازمان­های مستقل غیر متمرکز به فضای عمومی جامعه نزدیک­تر شدند و به شکلی که در حال حاضر آنها را می­بینیم در آمدند..

اما DAO برای عملیاتی شدن به چه چیزی نیاز دارد؟ اول از همه، نیازمند مجموعه­ای از قوانین است که بر طبق آن­ها عمل کند. این قوانین به عنوان یک قرارداد هوشمند کدگذاری می شوند. این قرارداد اساسا یک برنامه کامپیوتری است که به طور خودکار در اینترنت وجود دارد اما در عین حال برای انجام کارهایی که نمی تواند به تنهایی انجام دهد به افرادی نیاز دارد.

هنگامی که قوانین ایجاد شدند، DAO وارد مرحله مالی می شود. این مرحله به دو دلیل بسیار مهم است. اول، DAO باید نوعی اموال داخلی داشته باشد، نشانه­هایی (توکن­هایی) که بتوانند توسط سازمان خرج شوند و یا برای پاداش به فعالیت های خاص درون سازمان از آنها استفاده شود. دوم اینکه کاربران با سرمایه گذاری در DAO، حق رأی و پس از آن توانایی تأثیرگذاری بر نحوه عملکرد آن را دارند.

 پس از پایان مرحله مالی و استقرار، DAO به صورت کامل خودمختار و مستقل از سازندگان خود و دیگر عوامل (مگر در موارد مهم) می­شود. DAO ها منبع باز هستند، به این معنی که کد آنها می تواند توسط هر کسی مشاهده شود. علاوه بر این، تمام قوانین و معاملات مالی در بلاکچین ثبت می شوند. این کار باعث می شود که DAO کاملا شفاف، غیر قابل تغییر و غیر قابل انحراف باشد.

 

هنگامی که یک DAO عملیاتی می شود، تمام تصمیمات مربوط به نحوه و محل هزینه کرد سرمایه، از طریق دستیابی به اجماع یا توافق انجام می شود. هر فردی که در یک DAO سهام خریداری کرده باشد می تواند پیشنهادهایی مرتبط با آینده­ی آن DAO ارائه دهد. برای جلوگیری از پر شدن DAO با پیشنهادات بیهوده، می­توان این روش را به کار گرفت که به ازای ارائه یک پیشهاد یک مبلغ مشخص پرداخت شود.

بعد از ارائه پیشنهاد، ذینفعان درباره این پیشنهاد رای­گیری می کنند. برای انجام هر کاری، اکثریت باید موافق انجام این کار باشند. درصد مورد نیاز برای رسیدن به این اجماع می تواند بسته به نوع DAO متفاوت باشد و می توان آن را در کد DAO مشخص کرد.

اساسا، DAO ها مردم را قادر می سازند سرمایه خود را با هرکسی در جهان مبادله کنند. این کار را می توان در قالب یک سرمایه­گذاری، کمک خیریه، جمع آوری پول، وام گرفتن و غیره، بدون هیچ واسطه­ای انجام داد. یکی از مشکلات بالقوه سیستم رأی­گیری این است که حتی اگر یک حفره­ی امنیتی در یک کد اولیه یافت شود، تا زمانی که اکثریت آراء را نداشته باشد، نمی­توان آن اصلاح کرد. تا زمانی که رای­گیری انجام می شود، هکرها می توانند از اشکال موجود در کد استفاده کنند.

در نهایت باید به این نکته توجه داشته باشید که یک DAO قادر به ساخت یک محصول، نوشتن یک کد یا توسعه یک قطعه­ی سخت افزاری نیست. در عوض، می توان یک پیمانکار را برای انجام کار مورد نیاز استخدام کرد. این انتصاب از طریق همان فرایند رای­گیری انجام می شود، و در عین حال یک قرارداد هوشمند با پیمانکار این اطمینان را ایجاد می­کند که پس از اتمام درست کار مورد نظر، پرداخت سریع به آن پیمانکار تضمین می­شود.

 

چگونه سهامدار DAO شویم و چرا

سرمایه گذاری در DAO نسبتا آسان است، به خصوص اگر شما نحوه خرید Ether یا Bitcoin را بدانید و از قبل یک کیف پول در اختیار داشته باشید. همه آنچه که شما باید انجام دهید این است که توکن­های خاص یک DAO را خریداری کنید، که تقریبا همانند خرید سهام شرکت است.

هنگامی که مرحله سرمایه گذاری پایان یافت، شما قادر به ارائه پیشنهادات و همچنین رأی دادن هستید و حتی ممکن است سود هم کسب کنید. میزان توکن­های خریداری شده با مقدار قدرت رأی گیری شما ارتباط دارد.

قبل از اینکه سرمایه گذاری کنید، مطمئن شوید دقیقا چه چیزی را بدست می­آورید. DAO ها کاملا شفاف هستند و کدهای آنها همیشه بصورت منبع باز هستند، به این معنی است که شما می توانید این کدها را مرور کرده تا مطمئن شوید که هیچ اشکالی یا اشتباهی در آن وجود ندارد.

Dapp چیست؟

برنامه­های Dapps یا برنامه های غیر متمرکز اساسا برنامه­های غیرقابل توقف هستند که بر روی EthereumBlockchain کار می­کنند و توسط قراردادهای هوشمند تامین می شوند. تفاوت عمده آنها با اپلیکیشن­های معمولی این است که Dapps کاملا مستقل هستند، نیازی به واسطه ندارند و اساسا در برابر سانسور ایمن هستند. به عبارت دیگر، آنها یک ارتباط مستقیم بین کاربر و سرویس ایجاد می کنند که از طریق آن، کاربران می توانند به طور کامل اطلاعات و داده­هایی که به اشتراک می گذارند را کنترل کنند.

DAO ها اساسا یک شکل بلندپروازانه از برنامه­های غیر متمرکز هستند. همان طور که در مقاله­ی سفید Ethereum توضیح داده شده است، آنها به دسته­ی “دیگری” تقسیم می شوند که شامل رای­گیری و سیستم­های حکومتی می شود. دو نوع دیگر از Dapps ها شامل برنامه­های کاربردی مدیریت پول و برنامه­های کاربردی است که پول در آن دخیل بوده، اما آنها نیز به بخش دیگری (بیمه، خیریه، اموال، و غیره) نیاز دارند.

داستان DAO

“DAO” نام یک سازمان مستقل غیرمتمرکز خاص است که توسط تیمی از استارت­آپ آلمانی Slock.it ساخته شده و به صورت اختصاصی در “قفل­های هوشمند” قرار داده شده است و به افراد اجازه می دهد تا اموال خود را در یک نسخه­ی غیرمتمرکز از Airbnb به اشتراک بگذارند. DAO در ماه مه ۲۰۱۶ مستقر شد، که در آن زمان از طریق فروش توکن تامین مالی شده بود. به هر حال، این پروژه تبدیل به موفق­ترین کمپین تامین مالی جمعی در تاریخ شد و بیش از ۱۵۰ میلیون دلار بدست آورد.

کد DAO کامل نبود و بصورت منبع باز و قابل مشاهده برای همه بود، و هر کسی یک اشکال در آن پیدا می کرد. بنابراین، در روز ۱۷ ژوئن یک هکر ناشناس یا گروهی از هکرها، شروع به انتقال پول از DAO The به “child DAO” (که کپی ساختار DAO بود) کردند. قبل از اینکه انتقال پول­ها از The DAO متوقف شود، هکرها موفق به سرقت بیش از ۵۰ میلیون دلار Ether شدند.

با وجود این واقعیت که یک اشکال در کد DAO برای سرقت سرمایه استفاده شده بود، اما این هک به شکل جدی هم شهرت Ethereum را به عنوان یک پلتفرم میزبان و هم بسیاری از مفاهیم DAO ها را تضعیف کرد. علاوه بر این، این هک شبکه Ethereum را به دو بخش تقسیم کرد. با این حال، مهم است بدانید که تمام این موارد را می توان با آزمایش کردن کد برطرف کرد. شاید این هک یک نقطه عطف مهم در تاریخ توسعه DAO ها بود که ضعف­های بالقوه­ای را نشان داد، و بدون شک این نقاط ضعف در آینده توسط سازمان­های مستقل غیر متمرکز مورد توجه قرار می­گیرد.

مزایای DAOs

بی تردید، مفهوم DAO بسیار هیجان­انگیز است، زیرا تلاش می کند همه­ی مشکلات سازمان­های مدرن و امروزی را برطرف کند. یک DAO کاملا سازمان یافته به هر سرمایه گذاری فرصت شکل دادن به سازمان را می­دهد. هیچ ساختار سلسله مراتبی در اینجا وجود ندارد، به این معنی که هر ایده خلاقانه­ای می تواند توسط هر کسی مطرح شود و توسط سازمان مورد توجه قرار گیرد. قبل از پیوستن هر سرمایه گذار به سازمان، مجموعه­ای از قوانین از پیش نوشته شده در اختیار او قرار می گیرد و همچنین سرمایه­گذار در مطلع می­شود که سیستم رأی گیری هیچ جای بحثی ندارد.

علاوه بر این، ارائه پیشنهاد و رأی دادن نیازمند صرف مقدار مشخصی پول توسط سرمایه گذار می باشد، و آنها را مجبور می کند تا تصمیمات خود را ارزیابی کنند و زمان را صرف راه حل­های نامناسب نکنند. در نهایت، زمانی که تمام قوانین و معاملات مالی در بلاکچین ثبت شوند و در اختیار همه قرار گیرند، DAO ها کاملا شفاف هستند. هر کسی در DAO درباره­ی نحوه هزینه­ کرد سرمایه می­تواند کمک کند و می تواند نحوه خرج شدن آن را نیز پیگیری کند.

معایب و نقد

DAO ها، درست مثل تقریبا همه موارد دیگر مرتبط با رمز ارزها، بسیار جدید و به نوعی یک تکنولوژی انقلابی هستند. به طور طبیعی، پروژه­هایی مانند DAO نقدهای زیادی رو در روی خود می­بینند. به عنوان مثال، تیم MIT Technology Review، ایده استفاده از افراد در تصمیم گیری­های مهم مالی را یکی از بدترین ایده­ها می داند و از نظر او احتمالا به هیچ وجه بازدهی نخواهد داشت. در مقاله­ی آنها، به این نکته اشاره شده است که چیزهای زیادی در جهان باید تغییر کنند تا پروژه­های مربوط به DAO در هر ابعادی موفق شوند.

جدای از احساس کاملا محافظه کارانه­ی افراد که نمی توانند نسبت به سرمایه گذاری اطمینان داشته باشند، نگرانی های دیگری نیز در DAO ها وجود دارد. مشکل اصلی، به ویژه پس از هک DAO، مشکل امنیتی است و با اصل “کد غیرقابل توقف” مرتبط است. در زمان حمله، ناظران و سرمایه گذاران تنها نظاره­گر خروج سرمایه خود از DAO بودند، و نمی توانستند کاری انجام دهند، چرا که هکر به لحاظ فنی از قوانین پیروی می­کرد. اگر کدگذاری به خوبی شکل می گرفت و بدون اشکال بود، می توان جلو چنین حملاتی را گرفت.

در نهایت، برای استارتاپ­هایی که همانند DAO ها عمل می کنند تا قادر باشند کسب وکارهای خود را خارج از شبکه­ی بلاکچین صورت داده و با دنیای فیزیکی ابزارهای مالی و مالکیت معنوی ارتباط برقرار کنند، نوعی چارچوب قانونی لازم است. عدم اطمینان قانونی مسئله­ای است که دنیای رمز ارز را تحت تاثیر قرار داده است. علت این عدم اطمینان جدید بودن و کاملا متفاوت بودن فناوری آن­ها است. اما به نظر می رسد که راه حل آن گذر زمان است.

 

نمونه هایی از DAO

اساسا، هر سازمان مستقل با یک مدیریت غیرمتمرکز و سیستم تامین بودجه می تواند یک DAO نامیده شود. این امر باعث می­شود تا عملا هر شبکه­ی رمز ارز غیر متمرکز، به خصوص با توجه به دوره­ی اولیه­ی سرمایه­گذاری جمعی قبل از راه اندازی رسمی، یک DAO باشد. یک لیست کوتاه از برخی از شناخته شده ترین DAO های موفق در زیر عنوان شده­اند.

 

Dash – یک رمز ارز منبع باز، نظیر به نظیر، که پرداخت­های فوری و معاملات خصوصی را ارائه می دهد.

Digix Global – استاندارد طلایی در دارایی­های دیجیتال نظیر به نظیر. هر توکن Gold Digix نشان دهنده­ی ۱ گرم طلا استاندارد LMBA است و در یک محل امن قرار دارد.

BitShares – یک مبادله رمز ارز غیر متمرکز است، که خود را به عنوان یک پلتفرم معاملاتی سریع و سیال معرفی کرده، و خصوصیت آزادی رمز ارز را با خصوصیت پایداری دلار ترکیب می­کند.

 

راهنماهای بیشتر

بیت کوین برای مبتدیان

رمز ارز چیست؟ راهنما برای مبتدیان

بیت کوین چیست؟ تاریخچه، ویژگی­ها، جوانب مثبت و منفی

نحوه خرید بیت کوین: بهترین روش ها، از کجا بخرم، نکات مهم

چگونه بیت کوین را بفروشید

چرا با بیت کوین ها خرید کنیم

آیا بیت کوین قانونی است

استخراج بیت کوین به چه معنی است؟

نحوه پذیرش بیت کوین ها در فروشگاه من

کیف پول بیت کوین برای مبتدیان: همه آن چیزی را که شما باید بدانید

تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می کند. راهنما برای مبتدیان

نحوه پذیرش بیت کوین­ها در فروشگاه من

کجا می شود درباره بیت کوین بحث کرد

نحوه استخراج بیت کوین: همه آن چیزی را که شما باید بدانید

راهنمای Ethereum برای مبتدیان

DAO چیست؟

نحوه خرید Ethereum

نحوه فروش Ethereum: راهنمای برای مبتدیان

قرارداد هوشمند چیست؟ راهنما برای مبتدیان

Ethereum چیست؟ راهنما برای مبتدیان

VitalikButerin کیست

نحوه استخراج Ethereum . راهنمای مبتدیان

راهنمای کیف پول Ethereum: موبایل، وب، دسکتاپ، سخت افزار

Bitcoin Cash برای مبتدیان

Bitcoin Cash چیست؟

Hard Fork چیست؟

تفاوت بین Bitcoin و  Bitcoin Cash

نحوه استخراج Bitcoin Cash. راهنمای مبتدیان

کیف پول Bitcoin Cash. راهنمای مبتدیان

نحوه خرید Bitcoin Cash. راهنمای مبتدیان

نحوه فروش Bitcoin Cash؟ راهنمای مبتدیان

ICO 101

ICO چیست؟

یک توکن ICO چیست و چگونه کار می کند؟

ICO  و  IPO: تفاوت های کلیدی

ICO و   Venture Capital

نحوه خرید توکن­های ICO : راهنما مبتدی

چگونگی انتخاب ICO برای سرمایه گذاری

۱۰ ICO با بالاترین ROI

چگونگی راه اندازی یک ICO، راهنمای تفصیلی

مقاله سفید و نحوه نوشتن آن چیست؟

کجا توکن­های ICO را بررسی کنیم: مرور پلتفرم ها

چگونه می توانید درآمد ICO خود را خارج کنید

Ripple 101

Ripple چیست؟ همه آن چیزی را که شما باید بدانید

Ripple  در مقابل Bitcoin: تفاوت های کلیدی

نحوه خرید Ripple

نحوه فروش Ripple  به دلار آمریکا یا بیت کوین

کیف پول Ripple ( XRP) برای مبتدی ها

شبکه­ی رعد و برق (Lighning) 101

شبکه­ی Lighning و نحوه کار آن چیست؟

Altcoins با پشتیبانی شبکه­ی Lighning

No Comments
Post a comment

20 − 13 =